Elektroniczne rozwiązania dla motoryzacji i tuningu

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Definiowanie czujników temeratury 7 lata 10 miesiąc temu #371

  • oress
  • oress Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Posty: 197
  • Otrzymane podziękowania: 12
Jak mam zdefiniować czujnik o charakterystyce rezystancyjnej jak na foto CTL_MB.jpg ?
Dlaczego na obu osiach charakterystyki jest temperatura? Ja to ma niby działąć?
Dlaczego w charakterystyce predefiniowanego czujnika (foto: IAT 0280120085.jpg) są takie same wartości na osi Y dla różnych punktów na osi X ?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez oress.

Definiowanie czujników temeratury 7 lata 10 miesiąc temu #373

  • oress
  • oress Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Posty: 197
  • Otrzymane podziękowania: 12
Coś jest nie tak z najnowszym EcuProg 3.5.2, brakuje pola do wstawiania temperatury i resystancji.
W poprzednim 3.4.2 jest OK. - jak na foto z załącznika.

Wprowadzanie tylko trzech punktów i automatyczne wyznaczanie charakterystyki nie podoba mi się, wolałbym recznię nanieść wszystkie punkty charakterystyki od 0 do 16. Jest na to jakiś sposób? Może edycja bezpośrednio pliku configa?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez oress.

Definiowanie czujników temeratury 7 lata 10 miesiąc temu #374

  • Kucza
  • Kucza Avatar
  • Wylogowany
  • Posty: 494
  • Otrzymane podziękowania: 62
Każdy punkt charakterystyki wklepujesz ręcznie. Ta tabelka daje się edytować. Stajesz na danej komórce, wciskasz enter, wpisujesz jaka ma być temperatura i jeszcze raz naciskasz enter.
Należy pamiętać, że przeliczenie charakterystyki odbywa się przy uruchomieniu ECU. Czyli po edycji trzeba zapisać trwale zmiany (Permament) a następnie wyłączyć i włączyć zapłon.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Definiowanie czujników temeratury 7 lata 10 miesiąc temu #375

  • oress
  • oress Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Posty: 197
  • Otrzymane podziękowania: 12
To że mogę wpisać temperaturę do danej komórki to wiem, ale jak przypisać każdej komórce z wpisaną ręcznie temperaturą odpowiednią rezystancję ?
I dlaczego na obu osiach jest temperatura, nie bardzo to rozumiem. Normalnie w osi X widziałbym temperaturę a w osi Y rezystancję a tu jest jakieś dziwadło.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez oress.

Definiowanie czujników temeratury 7 lata 10 miesiąc temu #381

  • Kucza
  • Kucza Avatar
  • Wylogowany
  • Posty: 494
  • Otrzymane podziękowania: 62
Tam nie ma na obu osiach temperatury. Wykres nad tabelką przedstawia jedynie graficznie wartości wpisane do tabelki. Czujniki NTC mają tak do siebie podobne charakterystyki, że wyrzuciłem wszyskie sposoby kalibracji, tak aby ktoś kto nie zna się na elektronice też sobie poradził. Teraz poprostu wpisujesz wartości jakie mają się wyświetlać. Można zrobić to mierząc rzeczywistą temperaturę silnika jakimś miernikiem, a następnie wpisując wartość w daną komórkę. Każdy sobie poradzi. Oczywiście w pod warościami temperatur sa numery komórek 0-16, ale taka naprawdę to są to wartości napięcia jakie będą na danym wejściu temperatury, które wynikają z podziału napięcia 5V przez dzielnik stworzony przez rezystancję czujnika, rezystancję w dzielniku i rezystancję linearyzującą. Jak chcesz to podam tobie wzory jak to sobie policzyć.
Ps. odczytanie 17 par rezystancja-temperatura z charakterystyki nie zawsze jest też możliwa, ale oczywiście możemy tak to przerobić, pytanie tylko czy będzie lepiej?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Definiowanie czujników temeratury 7 lata 10 miesiąc temu #382

  • oress
  • oress Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Posty: 197
  • Otrzymane podziękowania: 12
Dla mnie zdecydowanie lepiej byłoby wpisywanie par, punktów temperatura/rezystancja plus automatyczne wygładzanie charakterystyki. Dla każdego czujnika w internecie znajdzie się datasheet właśnie z taką charakterystyką, jak w załączniku w pierwszym poście. I to jest łatwiejsze niż mierzenie temperatury.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena