Elektroniczne rozwiązania dla motoryzacji i tuningu

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Poprawna kalibracja czujników temperatury. 6 lata 3 tygodni temu #1676

  • Konrad
  • Konrad Avatar
  • Wylogowany
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Proszę mi podpowiedzieć jak poprawnie skalibrować czujniki iat i clt w mercedes 3.0 24v m104.980 gdy korzystam z oryginalnych czujników. Z deca mam wyprowadzone połaczenia do czujników ale bez rezystora i +5V. Zaznaczam że chcę zachować oryginalny krokowy bo nie było problemu z obrotami jalowymi (a nie wiem czy wpięcie tego +5v z rezystorem nie wpłynie na odczyt przez fabryczne ecu)

Sądze że przyda się to wszystkim.

Jeżeli mam tabelę kalibracji przed sobą i widzę ze dec pokazuje obecnie -1 i w tabeli mam taką wartość to mierzę faktyczną temperaturę i wpisuję ją do tabelki ze wskazaniem -1 itd ?

Czy konieczne jest przy współdzieleniu czujników dodanie rezystora i +5V ? Jaki to ma wpływ na fabryczny ecu ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawna kalibracja czujników temperatury. 6 lata 3 tygodni temu #1679

  • Kucza
  • Kucza Avatar
  • Wylogowany
  • Posty: 494
  • Otrzymane podziękowania: 62
1. Gdy sygnał pochodzi z oryginalnych czujników, które pozostają podłączone pod seryjny sterownik to nie stosujemy rezystora i pull up +5V.
2. Woltomierzem należy się upewnić, że napięcie na seryjnym czujniku zmienia się w zakresie 0-5V. W tym celu jedną sondę mirnika podłączamy do masy a drugą do czujnika (sygnału, który będziemy podłączać również do DECa). Dokonujemy pomiaru na zimnym a następnie na rozgrzanym silniku. Sprawdzamy czy różnica jest rzędu kilku wotów i czy nie wykracza ponad 5V.

Oba powyższe punkty muszą być spełnione przed rozpoczęciem kalibracji!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawna kalibracja czujników temperatury. 6 lata 3 tygodni temu #1680

  • Konrad
  • Konrad Avatar
  • Wylogowany
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Czujnik temperatury cieczy zostawię oryginalny (ze względu na różnice w gwintach z czujnikami zdefiniowanymi), wiązkę przerobiłem aby nie łączyła się z oryginalnym ecu. Dołożyłem rezystor i pull up +5V. Czy teraz wystarczy zmieniać temperaturę czujnika aby w wyświetlanych parametrach osiągała wartość wymienioną w okienkach kalibracji i przy danej temperaturze zmienić wartość na faktyczną temperaturę ? Wydaje się to być jasne ale co w przypadku teperatur ujemnych ?Muszę chodzić czujnik i powtarzać operację ?

Obecnie gdy teperatura płynu to faktycznie 15*C czujnik pokazuje 1*C. W tabeli najbliższa wartość 1*C to 0*C a więc musiałbym go schłodzić do 0*C i w tabeli wpisać 15*C itd ? Czy dobrze rozumiem tę kalibrację ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawna kalibracja czujników temperatury. 6 lata 3 tygodni temu #1682

  • Kucza
  • Kucza Avatar
  • Wylogowany
  • Posty: 494
  • Otrzymane podziękowania: 62

Konrad napisał: Obecnie gdy teperatura płynu to faktycznie 15*C czujnik pokazuje 1*C. W tabeli najbliższa wartość 1*C to 0*C a więc musiałbym go schłodzić do 0*C i w tabeli wpisać 15*C itd ? Czy dobrze rozumiem tę kalibrację ?


To nie apteka, śmiało wpisuj w komórkę tą co ma teraz 1C te 15C. Podobnie zrób w kilku punktach w kierunku 90C. Nie musisz robić w każdym punkcie dokładnie. Jak masz zrobione dwa sąsiednie to środkowy możesz zrobić na oko. Ujemne zrobisz na rok :) teraz już ich raczej nie będzie, ale zasada taka sama. I pamiętaj to nie apteka nie musi być co do stopnia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawna kalibracja czujników temperatury. 6 lata 3 tygodni temu #1683

  • Konrad
  • Konrad Avatar
  • Wylogowany
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Super dziękuje za wyjaśnienie. Doszedłem jednak do wniosku ze lepiej zostawić oryginalna wiązkę z tego względu ze czujnik do którego się wpialem obsługuje jeszcze wentylator za pośrednictwem ori sterownika. Dzięki za wyjaśnienie, dzisiaj biorę opalarki w dłoń i zrobię tabele na tyle ile będę mógł

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawna kalibracja czujników temperatury. 6 lata 1 tydzień temu #1689

Jeżeli raz skalibrowałem czujnik, a za jakiś czas w programie wyświetlane jest np. 72 stopnie zamiast 90 po pełnym zagrzaniu (na liczniku 90 stopni), a innego dnia 90 stopni (na liczniku też 90 stopni po przejechaniu tego samego dystansu) to winą można obarczyć czujnik CLT? :)

Z góry dzięki za odp. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Bina.
Zasilane przez Forum Kunena